Modigast i världen – En inspirerande berättelse om mod och självförtroende.
Hur känns det att vara rädd för allting – och ändå tvingas göra det läskigaste av allt?
"Modigast i världen" är en varm och rolig högläsningsbok skriven av journalisten Malin Karim och skådespelaren Alexander Karim. Detta är deras gemensamma barnboksdebut – en spännande och hjärtevärmande berättelse om att våga kliva ur någons skugga och hitta modet inom sig själv.
Handling:
Alba bor på en ö långt bort tillsammans med sina vilda syskon. Hon är rädd för nästan allt och håller sig helst i bakgrunden. Men efter en våldsam storm försvinner alla hennes syskon, och plötsligt är hon ensam i stugan med sin matglada get Yanko.
Nu måste Alba och Yanko ge sig ut på en spännande och farofylld vandring för att hitta hennes pappa. Längs vägen möter de både faror och vänner – och Alba inser att mod kanske inte handlar om att vara orädd, utan om att våga trots rädslan.
Perfekt högläsningsbok för barn i åldern 6–9 år – med fantastiska fyrfärgsillustrationer av Andrea Femerstrand som ger liv åt Albas resa.
Bokfakta:
✔ Format: Inbunden
✔ Språk: Svenska
✔ Läsålder: 6–9 år
✔ Antal sidor: 96
✔ Utgivningsdatum: 26 augusti 2019
✔ Förlag: Bonnier Carlsen
✔ Illustratör: Andrea Femerstrand
✔ Dimensioner: 215 x 155 x 15 mm
✔ Vikt: 491 g
✔ SAB-kod: Hcf (Skönlitteratur för barn)
✔ ISBN: 9789178034604
En magisk berättelse om mod, vänskap och att hitta sin inre styrka – perfekt för både högläsning och egen läsning!
Är du intresserad av att köpa
större volymer så kan du be om en offert.
< Besök denna sida > och följ instruktionerna.